KANDIDÁT
VAJANSKÝ, Svetozár Hurban (1847 – 1916)
novela, 1881
Krátka novela bola uverejnená v prvom ročníku obnoveného časopisu Slovenské pohľady v roku 1881. Ako prvá z Vajanského próz je považovaná za typickú „vajanskovskú“ novelu: nesie všetky charakteristické znaky modelu jeho prozaických textov, ktorými napĺňal svoje programové predstavy o podobe slovenskej literatúry. Je situovaná do prostredia slovenských vyšších spoločenských vrstiev – postavy pochádzajú zo statkárskych a vzdelaneckých kruhov, sú v nej prepojené ľúbostné a spoločenské motívy, ktoré sa vzájomne podmieňujú. Súdobá literárna kritika (J. Vlček) ju zaradila medzi Vajanského texty otvárajúce „novú periódu slovenskej beletristiky“ (t. j. realistickú).
Príbeh stroskotaného citového zblíženia mladého vzdelanca Jaroša Sokola a Milky Žulovej, dcéry slovenského statkára, využíva Vajanský na to, aby riešil problematiku strateného oduševnenia pre národnú vec, a tak sa pokúsil poukázať na dôsledky, aké mala pre ideály predchádzajúcej, tzv. štúrovskej generácie konfrontácia so životnou praxou. Je tu prítomné i prehodnotenie vzťahu spoločenského a súkromného života (konkrétne vzťahu k ženám), ktoré prezentovali štúrovci. Jaroš napriek svojmu mladému veku rezignuje zoči-voči „nedokonalosti, nehotovosti“ domácich pomerov, pretože ostáva v zajatí poznatkov, ktoré sú pre skutočný život – v širšom zmysle pre národný život – neosožné. Práve preto ostáva nenaplnená i jeho láska k Milke, z tejto skutočnosti vyplýva tiež melancholická a nostalgická atmosféra textu. Prepojenie ľúbostných a spoločenských motívov nie je však v texte presvedčivé, spoločenská problematika sa rieši len na úrovni deklarácie postáv.
V novele sa uplatnil Vajanského príznačný postup – odvodzovanie charakteru postáv z príslušnosti ku kultúrnemu typu či vplyvu kultúry: Milkina spontánnosť súvisí s jej slovanskou „prirodzenosťou“ a Jarošova „ťarbavosť“, vážnosť a strohosť, ako i jeho reakcie sú vysvetľované jeho štúdiom na nemeckých univerzitách.
Novelou Kandidát si Vajanský vymedzil prostredie, postavy i tematiku, ktoré sa na dlhé roky stali konštantou jeho prozaických prác.
Vydania
Kandidát. In: Slovenské pohľady, roč. 1, 1881, č. 2, s. 159-177.
Kandidát. Sobrané diela S. H. Vajanského. Sv. 1. Turčiansky Sv. Martin : Kníhtlačiarsko-účastinársky spolok, 1907.
Kandidát a iné novely. Turčiansky Sv. Martin : Matica slovenská, 1943; 1948.
Kandidát. Bratislava : Tatran, 1967; 1984.
Literatúra
CVRKAL, I.: S. H. Vajanský a nemecká literatúra. Bratislava : Veda, 1984.
ČERVEŇÁK, A.: Vajanský a Turgenev. Bratislava : Vydavateľstvo SAV, 1968.
ČEPAN, O.: Vajanského významotvorný princíp. In: Slovenská literatúra, roč. 14, 1967, č. 2, s. 157-162.
ČEPAN, O.: Stimuly realizmu. Bratislava : Tatran, 1984.
KUSÝ, I.: Mladý Vajanský. Bratislava : Tatran, 1987.
KUSÝ, I.: Zrelý Vajanský. Bratislava : Tatran, 1992.
Materiály z vedeckej konferencie o S. H. Vajanskom, 29. – 30. 11. 1966. In: Slovenská literatúra, roč. 14, 1967, č. 2, s. 113-222.
MATUŠKA, A.: Vajanský prozaik. Bratislava : Zenit, 1946; ŠTEVČEK, J.: Dejiny slovenského románu.
Bratislava : Tatran, 1989.
Autorka hesla
Ivana Taranenková