TEMPORÁLNE POZNÁMKY
RAKÚS, Stanislav (1940)
novela, 1993
Spisovateľova tretia beletristická kniha pre dospelého čitateľa (vydal aj knihu pre deti a tri literárnovedné práce). Dlhšie úryvky z nej boli pred vydaním uverejnené aj časopisecky (Slovenské pohľady, Romboid).
Hlavným hrdinom novely je učiteľ slovenčiny na večernej škole Dušan Sakmár. Jeho príbeh je nie náhodne presne priestorovo (Košice) i časovo (rok 1972) lokalizovaný. Skôr ako o vonkajškovo súdržnom príbehu je možné hovoriť o sérii drobných, občas až banálnych epizód, ktorým v niektorých prípadoch nechýba komický nádych. Hrdinom novely je hĺbavý, plachý, svojou nemotornosťou trochu hendikepovaný a vo vzťahu k okoliu úzkostlivo slušný človek. Vo svojom občianskom i profesijnom živote sa usiluje neprekročiť rámce nenápadnej všednosti, no napriek svojej snahe sa už pri vonkajškovom pohľade vydeľuje prinajmenšom dvoma dominantnými charakteristikami – alkoholizmom a písaním, privátnym písaním poznámok, glos, postrehov, dojmov, ktoré sa dotýkajú jeho okolia, predovšetkým kolegov-učiteľov a žiakov. Ak alkoholizmus je príčinou Sakmárových problémov v rodine (po niekoľkonásobnom varovaní ho opúšťa manželka), nevysvetlená strata zápisníka s poznámkami sa stane pre učiteľa zdrojom ťaživej traumy; bojí sa, pretože nevie, komu by sa zošit s preňho (ako sa domnieva) tak diskreditujúcim obsahom mohol dostať do rúk, bojí sa nepredstaviteľných následkov, aké by z toho mohli vyplynúť. Finále novely ukáže, že Sakmárove navonok prehnané obavy sú oprávnené, hoci pohroma prichádza v neočakávanej podobe a jej príčinou nie je nález stratených poznámok.
Text sa začína meškaním hlavného hrdinu, pri ktorom sa učiteľ zo strachu pred riaditeľom rozhodne preliezť plot, a završuje sa anonymným udaním, priamym následkom takéhoto konania. Dôsledne príčinný kompozičný svorník je naplnený sériou príhod. Tieto svojím priebehom, prostredím či postavami nijako neprekračujú rámec všedného, obyčajného. Zjednocuje ich postava Dušana Sakmára, ktorého snahou je bezo zvyšku vyhovieť normám spomenutej všednosti. Ide ale o normy konkrétneho historického času s jeho konkrétnou spoločenskou atmosférou strachu, nivelizácie a zabudnutia, ktorej sa ani nepriebojný, plachý a ústupčivý Sakmár nedokáže celkom prispôsobiť. Motív času, v texte kľúčový a signalizovaný už titulom, tu „pracuje“ v niekoľkých kontextoch: je pre Sakmára individuálnym problémom teoretickým (téma diplomovej práce) i praktickým (nezvládanie času v životnom svete a jeho dôsledok – opakujúce sa meškanie), a má aj svoj spoločenský výstup, v zmysle ktorého môžeme názov Temporálne poznámky „prekladať nielen ako Poznámky o čase, ale v duchu starého latinského ‚ó tempora, ó móres‘ aj ako Poznámky o časoch či Poznámky o mravoch doby“ (P. Vilikovský). Komorný príbeh niekoľkodňovej všednosti tak prerastá do spoločenskej novely, ktorá prostredníctvom jedného osudu relevantným spôsobom vypovedá aj o dobe príbehu. Rakúsova výpoveď pritom neopúšťa hranice literatúry, nekopíruje ani staré, ani nové vopred dané ideologické konštrukty. Je predovšetkým precízne vypracovaným a slovesne čistým literárnym tvarom, v ktorom autorom použité postupy (napríklad oscilácia medzi personálnym rozprávačom a vnútorným monológom) vytvárajú presnú racionálnu konštrukciu, zmysel ktorej sa však, ako pri každom kvalitnom texte, nedá vyčerpať popisom jej stavebných častí.
Hoci príbeh Dušana Sakmára má vlastnú motivovanosť a postava tohto profesora slovenčiny autonómnosť literárnej postavy, ponad jedinečný osud sa tu čitateľovi predstavuje to podstatné zo spoločenskej atmosféry začiatku sedemdesiatych rokov: „A práve skutočnosť, že tento bytostne slušný človek sa neustále dostáva do sváru s dobou, usvedčuje túto dobu síce veľmi diskrétne a nepriamo, ale o to účinnejšie z bytostnej neslušnosti“ (P. Vilikovský).
Vydania
Temporálne poznámky. Bratislava, 1993; 2006.
Literatúra
BARBORÍK, V.: Vladimír Barborík číta Stanislava Rakúsa. In: Romboid, roč. 29, 1994, č. 2, s. 18–23.
DAROVEC, P.: Kniha! In: Dotyky, roč. 5, 1993, č. 9–10, s. 44–45.
ŠIKULA, B.: Modifikácie ľudskosti. In: Romboid, roč. 29, 1994, č. 1, s. 74.
4 poznámky k Temporálnym poznámkam. In: Romboid, roč. 29, 1994, č. 6, s. 43–45 (P. Vilikovský), s. 45–46 (V. Petrík), s. 46–47 (M. Hamada), s. 47 (A. Bžoch).
Autor hesla
Vladimír Barborík